Prosecco – idealne na wszystkie okazje

Prosecco ku mojej uciesze, ostatnimi czasy stało się bardzo popularne w Polsce. Jest to rodzaj wina musującego, z wyglądu podobnego do szampana, ale zupełnie odmiennego w smaku. Pierwsze wersje prosecco datowane są na 1754 rok. Jest delikatne i orzeźwiające na podniebieniu. Powstaje ze szczepu winogron o tej samej nazwie, zwane także Glera. Prosecco może wystąpić w dwóch odmianach ze względu na sposób produkcji, lekkiej (frizzante) i mocniej musującej (spumante). Prosecco fermentuje w dużych zbiornikach i dopiero poźniej przelewane jest pod ciśnieniem do butelek. Ze swoją 10,5 promilową mocą (frizzante) bądź 11 promilową (spumante) jest zalecany dla zdrowia, w szczególności psychicznego, ponieważ gwarantuje relaks i odprężenie. W Villi Świerkowa Dolina znajduje zastosowanie nie tylko podczas kosztowania dań, ale także w procesie ich tworzenia, jest naszą inspiracją i muzą. Wprowadzając stan euforii sprzyja kretywności. Dopełnienie stanowi muzyka będąca tłem naszej opery kulinarnej. Dzięki jego właściwościom twórczym w Villi Świerkowa Dolina powstało wiele pysznych potraw.

mi-dol2-6629

Słomkowy, perlisty kolor,  bąbelkowy wygląd, wytrawny smak zachęcają do spożywania prosecco o każdej porze dnia. Prosecco idealnie komponuje się z ostrygami i z kuchnią śródziemnomorską, ale chętnie pieści nasze kubki smakowe podczas degustacji przekąsek włoskich (oliwek,salami, suszonych pomidorów, serów, itp.). Fantastycznie uzupełnia się z deserami, np. mascarpone z truskawkami, malinami czy borówkami. Warto wybrać wówczas prosecco z większą zawartością cukru. Prosecco zawsze podaje się lekko schłodzone, najlepiej w temperaturze 6-8 st. C.

mi-dol2-kadr-6987

Różnica w cenie prosecco zależna jest od sposobu fermentacji, metoda klasyczna (methode champenoise) lub metoda włoska (methode charmat). Droższa jest metoda klasyczna. Na etykiecie można spotkać określenie brut, extra dry. Brut jest kategorią prosecco z mniejszą ilością cukru (mniej niż 12 gramm cukru na 1 litr), natomiast extra dry zawiera więcej cukru (12-17 gramm na litr).
Dla uroczystości wyjątkowych poleca się degustowanie prosecco jednorocznego zbioru (millesimato). Prosecco to ponoć wino poetów, ponieważ jest młode i łączy sztukę ze smakiem!
Włosi promując prosecco zachęcają do spożywania go podczas spotkań z przyjaciółmi jako aperitivo. Z prosecco można wyczarować wiele ciekawych koktajli, gdyż świetnie współgra z gruszką, czerwoną pomarańczą, brzoskwinią, cytryną.
Życzymy miłej zabawy!

Reklamy